41300, Сумська область, м. Кролевець, пл. Миру, 1, тел./факс (05453) 5-25-56/5-11-54, E-mail: rada@krolrada.gov.ua
 

Державні ресурси

ДО ВІДОМА ДЕПУТАТІВ КРОЛЕВЕЦЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Погода

Відеоархів сесій

Календар подій

Май 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Кролевецький молодіжний клуб ДЖУРА

У КОНОТОПІ ПРЕЗЕНТУВАЛИ ПРОЕКТ «ГЕРОЇ НАЦІЇ»

Сумський обласний науково-методичний центр культури і мистецтва презентував початок втілення в життя довготривалого народного історико-патріотично-мистецького проекту «Герої нації», що має на меті перш за все вшанування Героїв українського народу, які в період Голодомору 1932 – 1933 років протистояли системі знищення і рятували людей від вимирання.

Як зазначила керівник проекту депутат Сумської обласної ради шостого скликання Людмила Говійна, його головним завданням є привернути увагу суспільства до теми руху опору Голодомору через повномасштабні історико-культурні дослідження і оприлюднення результатів.

28 листопада – в день, на який цього року припадає скорботна дата пам’яті жертв Голодоморів у Конотопі в міському Будинку культури «Зоряний» в рамках реалізації довготривалого народного історико-патріотично-мистецького проекту «Герої нації» було проведено національно-патріотичну акцію «Свіча пам’яті». З програмою проекту мала змогу ознайомитися і Кролевецька делегація, до складу якої ввійшли представники Кролевецької районної державної адміністрації, Кролевецької районної ради, Ради ветеранів, відділу культури, вчителі району.

Справді, про Голодомор 1932 – 1933 років, про крижані жахіття, про пам’ять невинно закатованих смертю, і про тих, хто забирав останню шкоринку у дитини, сказано і написано багато. Але були й такі, хто намагався врятувати від голоду своїх рідних, а й зовсім незнайомих людей. Ми і прийдешні покоління мають знати поіменно усіх, хто рятував умираючих, незважаючи на смертельну заборону це робити. Ці люди, як і тисячі інших, є праведниками і моральними авторитетами нашого народу.

То ж 28 листопада Конотопський МБК «Зоряний» перетворився на інформаційний інтернет-центр проекту «Герої нації». На мітингу-реквіємі біля Пам’ятника жертвам Голодомору 1932 – 1933 років люди поставили лампадки та поклали пшеничні колоски і разом помолилися за світлу пам’ять тих, кого назавжди забрала люта косовиця смерті.

У рамках проекту відбувся брифінг для ЗМІ, істориків, краєзнавців, педагогів Конотопщини і Кролевеччини. У брифінгу взяли участь голова Сумської обласної державної адміністрації Микола Клочко,  Конотопський міський голова Артем Семеніхін, представники управління СБУ в Сумській області, директор  Державного архіву Сумської області Юрій Олійник, історик, краєзнавець Зоя Шалівська, архієпископ Сумський і Охтирський Мефодій. Українці заслуговують на те, щоб про їхню трагедію і про кращих синів і дочок знали не тільки сьогоднішні громадяни України, а й люди у різних куточках світу – таку думку підтримали учасники брифінгу. Крім того представники Управління СБУ у Сумській області Людмила Гончарова і Олеся Рапута, директор Державного архіву Сумської області Юрій Олійник та інші наводили факти спротиву тоталітаризмові. У сумських архівах є документи, від читання яких перехоплює подих, душа голосить і вимагає справедливості. Варто назвати одне з тисяч ім’я земляка, який відкрито виступив проти геноциду народу. Це вчитель села Сологубівка Роменського району Лука Андрійович Бойко, який закликав до повстання, створив групу «Вибух», яка видавала 400 листівок трьох видів, де звучали заклики «помстою укрити голови катів». Про цю людину, про інших патріотів повинні знати люди.

Ми маємо для цього об’єднати зусилля простих громадян, влади, істориків, науковців, журналістів, відповідних компетентних органів, — сказала Людмила Говійна.

Благословляючи на добру справу усіх, хто береже свято пам’ять, архієпископ Сумський і Охтирський Мефодій зокрема зазначив, що наш народ – славний, вижив у тяжких перипетіях долі, бо тримався своєї віри, традицій, має багату історію. А ще «не будемо байдужими! Хто байдужий – той заживо померлий!» — сказав священнослужитель.

У фойє МБК експонувались виставки художників, зокрема всесвітньо відома виставка Миколи Михайловича Бондаренка «Україна -33: кулінарна книга”, що в 2015 році в МБК „Зоряному” має назву «Кулінарія Голодомору»; виставки архівних матеріалів управління СБУ в Сумській області; Державного архіву Сумської області; Конотопського краєзнавчого музею, Конотопської міської школи мистецтв, студій і гуртків МБК „Зоряний”. Транслювався також документальний фільм Оксани Кириленко „Під чорним тавром”. Вчителі історії Кролевеччини представили на виставку матеріали про Тимофія Тихоновича Назаренка – голову колгоспу, який у 1933 році врятував село Бистрик від вимирання, серед яких портрет Т.Т. Назаренка, фотоальбоми, біографічні та пошукові матеріали, особисті речі.

Проте, чи не найголовнішою подією того дня став прем’єрний показ вистави за п’єсою Богдани Олександровської „Із Тарасом – через Морок” (п’єса є переможницею Міжнародного літературного конкурсу „Коронація слова — 2015”), постановка Конотопського народного театру „МИ”, режисер-постановник Марина Люшина, яка поділилася найцікавішими моментами цієї клопіткої, відповідальної і, безперечно, цікавої роботи. П’єса «Із Тарасом – через морок» присвячена Тимофію Тихоновичу Назаренку, голові колгоспу села Бистрик Кролевецького району. Під час Голодомору він урятував від вимирання ціле село, спершу заховавши зерно від хлібоздачі, а потім роздавши його односельцям. І що парадоксально – у час доносів і зрад – ніхто й словом не обмовився про «не законно» таємно отримане збіжжя. Тоді в селі від голоду не померла жодна людина! Тимофій Тихонович домігся, щоб колгосп назвали на честь Шевченка, а також мав унікальний портрет Шевченка, написаний поверх ікони Матері Божої, який потім кудись зник. Усі персонажі п’єси – невигадані, ці люди дійсно жили в Кролевецькому районі і насправді врятували село від вимирання.

Кролевчани мали чудову можливість отримати величезну естетичну насолоду від роботи талановитих митців, хоча б у такий спосіб долучившись до проекту «Герої нації». Варто зазначити, що сумському народному історико-патріотично-мистецькому проекту «Герої нації» не має аналогів в Україні.

Олександр Говійний, учитель історії Бистрицького НВК, учасник народного історико-патріотично-мистецького проекту «Герої нації».

2 3 4 5 6 7 8 9

 

)