41300, Сумська область, м. Кролевець, пл. Миру, 1, тел./факс (05453) 5-25-56/5-11-54, E-mail: rada@krolrada.gov.ua
 

Державні ресурси

ДО ВІДОМА ДЕПУТАТІВ КРОЛЕВЕЦЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Погода

Відеоархів сесій

Календар подій

Апрель 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Кролевецький молодіжний клуб ДЖУРА

ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: ДОБРОВІЛЬНЕ ОБ’ЄДНАННЯ ГРОМАД

Реформа місцевого самоврядування або децентралізація – одна з тих тем, про яку багато пишуть, говорять з екранів телевізорів, обговорюють в громадах. Проте й досі в суспільстві виникає більше запитань, ніж отримано відповідей. Саме тому до Кролевця прибули: експерт офісу реформ у Сумській області Борис Строченко та заступник директора департаменту фінансів ОДА Алла Литвяк. Вони намагалися дати практичні поради і відповісти на питання, що з’являються у ході виконання перспективного плану  формування спроможних територіальних громад, як початкової стадії  створення ефективної системи влади на місцях.

У засіданні взяли участь голова районної ради Микола Авраменко, голова Кролевецької РДА Олег Кучерявий, а також члени громадської ради, яка діє при РДА, представники політичних партій та громадських організацій, а також сільські голови Кролевецького району.

Як наголосив під час свого виступу експерт офісу реформ, децентралізація  — це вимога сьогодення, яка буде впроваджена на місцях, щоб ефективніше управляти майном громади та забезпечувати жителів необхідними для комфортного проживання умовами. Наразі проходить перша стадія реформ – це добровільне об’єднання громад, яке регламентується відповідним Законом України та, схваленим Сумською обласною радою, перспективним планом формування спроможних територіальних громад. Основним поняттям і критерієм в даному питанні є саме спроможність, адже територіальній громаді доведеться вирішувати практично всі аспекти своєї життєдіяльності, окрім оборони, зовнішньої політики держави, національної безпеки, верховенства права та дотримання громадянських прав і свобод – вони належатимуть до повноважень центральної влади, дотриманням яких опікуватимуться призначені Президентом префекти. До речі, префекти, як говорять експерти, матимуть виключні права скасовувати рішення місцевих рад, які будуть суперечити законодавству, або ж, за їх поданням, місцева рада, яка буде називатися радою громади, може бути розпущена. Управлятиме територією Голова громади, якого буде обрано всіма жителями ОТГ – об’єднаної територіальної громади. Вибори голови і ради громади пройдуть, скоріше за все, через 2 роки – у 2017. А у 2015 році, у останню неділю жовтня, обиратимемо за нині діючим адміністративно-територіальним поділом, тобто міського голову, депутатів міської ради, сільського голову і депутатів сільської ради, а також депутатів районної ради. Саме вони будуть виконувати функції місцевої влади на перехідний період (2 роки), доки буде підготовлена законодавча база під децентралізацію.

З’являється ще один термін, значення та функції якого найбільше непокоять жителів сіл Кролевецького району – це старости, які мають стати членами виконкому об’єднаної громади і відстоювати інтереси сільських територій. Слушно зауважив голова районної ради ветеранів Іван Балабон, як всі старости можуть бути членами виконкому ОТГ і впливати на процеси, якщо їх в межах території Кролевецького району близько 70. Це значить, що службовців стане більше, а їх утримувати потрібно буде за рахунок бюджету громади, що практично не залишить коштів на будь-який розвиток. Як наголошували на зустрічі сільські голови, зокрема Алтинівський – Михайло Немеровець та секретар Дубовицької сільської ради Валентина Карабут й досі не зрозуміло, яким чином вони будуть впливати на рішення ради громади, якими повноваженнями будуть наділені, на яких засадах працюватимуть чи матимуть фахівців, які зараз працюють на селі, зокрема землевпорядників, соціальних працівників, тощо. Також, непокоїть присутніх і питання доступності населення до адміністративних послуг, функціонування соціальних об’єктів, зокрема пожежної охорони.

З даного питання голова районної ради Микола Авраменко зазначив, що більш зрозумілішими стануть всі процесі тоді, коли будуть прийняті зміни до Конституції, законів України «Про адміністративно-територіальний устрій», «Про освіту», «Про медичне забезпечення громадян», «Про місцеве самоврядування в Україні», тощо. Усі не вирішені даними законами питання необхідно буде прописати у Статуті об’єднаної територіальної громади. Загалом, функціонування шкіл, дитячих садків, будинків культури, пожежних ДЕПО, тощо буде вирішувати рада громади, до якої увійдуть представники як міських так і сільських територій.

Заступник директора департаменту фінансів Алла Литвяк розповіла, що після об’єднання спроможні громади матимуть прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. До місцевої казни зараховуватиметься 60% ПДФО, 100% єдиного податку та податку на прибуток підприємств тощо. До того ж, до юрисдикції об’єднаної територіальної громади належатимуть всі землі як в межах, так і за межами населених пунктів, що ввійдуть до її складу.

Світлана КРАСНОПОЛЬСЬКА.

 

DSC_8199

DSC_8196

karta1