41300, Сумська область, м. Кролевець, пл. Миру, 1, тел./факс (05453) 5-25-56/5-11-54, E-mail: rada@krolrada.gov.ua
 

Державні ресурси

ДО ВІДОМА ДЕПУТАТІВ КРОЛЕВЕЦЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Погода

Відеоархів сесій

Календар подій

Апрель 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Кролевецький молодіжний клуб ДЖУРА

Безоплатна правова допомога — юридичний захист для кожного українця

У статті 59 Конституції України зазначено: «Кожен має право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно». Але довгий час українці не мали реальної можливості повною мірою скористатися своїм правом на правову допомогу. Ситуація почала поліпшуватися з 2013 року, коли в Україні запрацювали Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а з 2015 року місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. З того часу система надання безоплатної правової допомоги розвивається, триває і реформування Міністерства юстиції України. Що це означає для жителів Кролевця та Кролевецького району ми говоримо із директором Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Сумській області Оленою Демченко.

— Олено Миколаївно, розкажіть будь-ласка нашим читачам, що таке безоплатна правова допомога, хто і як її може отримати?

— Право кожного українця на правову допомогу закріплене Конституцією. В свою чергу Закон України «Про безоплатну правову допомогу» визначає, що право на безоплатну первинну  правову  допомогу (правові консультації, роз’яснення) мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Право на безоплатну вторинну правову допомогу (захист від обвинувачення, здійснення представництва інтересів в суді, органах місцевого самоврядування, складання документів процесуального характеру)  згідно з цим Законом та іншими законами України мають особи, середньомісячний сукупний дохід їхньої сім’ї нижчий суми прожиткового  мінімуму; діти-сироти, діти,  позбавлені батьківського піклування, діти, які  перебувають  у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів; ветерани  війни  та особи,  на яких поширюється дія Закону «Про  статус  ветеранів  війни,  гарантії  їх  соціального захисту», люди,  які  мають  особливі  заслуги перед Батьківщиною,  особи,  які належать до  числа  жертв нацистських переслідувань з питань соціального захисту; особи,   щодо  яких  суд  розглядає  справу  про  надання психіатричної  допомоги  в  примусовому  порядку, чи  про обмеження цивільної дієздатності,  визнання  особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності   мають право на безоплатні правові послуги протягом розгляду справи в суді; особи,  на  яких  поширюється  дія  Закону  України  «Про біженців  та  осіб,  які  потребують  додаткового  або тимчасового захисту»  мають право на всі види правових послуг до моменту прийняття рішення про надання статусу біженця та у разі, якщо особа оскаржує рішення щодо статусу біженця; особи,   реабілітовані   відповідно   до    законодавства України мають право на безоплатну вторинну правову допомогу стосовно  питань,  пов’язаних  з реабілітацією.

— Як бачимо, досить багато людей мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Куди ж звертатися, щоб її отримати?

— Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які забезпечують адвокатський захист в кримінальних справах, працюють з 2013 року. Якщо людині потрібна допомога в цивільних та адміністративних справах, вона може звернутися до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які розпочали роботу з 1 липня 2015 року. В Сумській області діє чотири місцевих центри: в Сумах, Конотопі, Охтирці та Шостці. До-речі, Кролевець належить до території обслуговування  Шосткинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який знаходиться за адресою: м. Шостка, вул. Горького, 4. Якщо є потреба уточнити якісь питання, звертайтесь за телефоном (05549) 7-30-94, 7-28-05.

Слід зазначити, що вже з 1 липня 2016 року в Україні буде відкрито понад 400 бюро правової допомоги. У тому числі одне бюро працюватиме в Кролевці. Таким чином, якісна правова допомога стане ближчою для людей. Ні для кого не секрет, що бідність, низький рівень правової грамотності та відсутність ринку юридичних послуг є ключовими факторами, що ізолюють сільське населення та жителів віддалених населених пунктів від державної правової системи та правосуддя. Правові потреби у віддалених громадах у більшості випадків залишаються незадоволеними, і питання рівного доступу до правосуддя залишається відкритим. Погодьтеся, доїхати до  Кролевця щоб отримати якісну правову допомогу безкоштовно, людям із району набагато простіше та дешевше, ніж до обласного центру.

 

— А хто працюватиме в бюро?

— З 4 квітня 2016 року триває конкурс з відбору кандидатів на посади начальників та заступників начальників бюро правової допомоги. Конкурс оголошено наказом Координаційного центру №25 від 31.03.2016 «Про проведення конкурсу з відбору кандидатів на посади керівників бюро правової допомоги». Зважаючи на те, що у бюро правової допомоги працюватимуть юристи, вимоги до претендентів відповідні: вища юридична освіта не нижче бакалаврського рівня, вільне володіння українською мовою, рівень досвідченого користувача персонального комп’ютера. Перевагою є досвід волонтерської діяльності, участі у роботі громадських організацій чи ініціативних груп. Як бачите, це вакансії для професійних, активних людей, які мають аналітичне мислення, можуть швидко орієнтуватися в ситуації та шукати необхідну інформацію, вміють ефективно комунікувати з людьми.

Сам конкурс буде проходити в три етапи. Перший триває до 18 години 4 травня. Саме до цього часу претенденти мають заповнити заявку на веб-сайті www.legalaid-jobs.in.ua. Надіслані в інший спосіб чи після 18-ої години заявки не розглядаються.

На другому етапі зацікавленим особам потрібно пройти дистанційне навчання «Вступ до системи надання безоплатної правової допомоги», а третій етап – співбесіда з тими, хто успішно пройшов навчання. У Сумській області співбесіди будуть проходити у нашому Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Обрані претенденти про час та місце співбесіди будуть повідомлені листом на електронну скриньку.

 

— А які саме послуги будуть надавати бюро правової допомоги?

— Як я вже зазначала раніше, бюро правової допомоги – це місце, де кожен мешканець Сумщини зможе скористатись електронними сервісами Міністерства юстиції України та отримати фахову безоплатну первинну правову допомогу — правову інформацію та консультації. Місія бюро: посилення правової спроможності територіальних громад. Їх функції наступні: активне правопросвітництво на рівні кожної територіальної громади, точка доступу до електронних сервісів Мін’юсту, а на перспективу – до всіх державних електронних сервісів, надання юридичних консультацій, прийом звернень щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги і навіть безпосереднє здійснення представництва інтересів клієнта в суді. Тобто це компактний підрозділ, максимально корисний для людей та із мінімумом бюрократичних процедур.

        Наразі, попередньо планується, що в Кролевці бюро правової допомоги запрацює з 1 липня 2016 року за адресою: м. Кролевець, вул.  Ярмаркова, 25.