Інформаційна довідка
ПАСПОРТ Добротівської сільської ради
Добротове — село, центр сільської ради.
Розташоване за 12 км від районного центру м. Кролевець.
Найближча залізнична станція Кролевець за 12 км від села.
Населення — 614 осіб.
Кількість дворів — 409
День села -18 серпня .
Щодо походження назви села Добротове є 2 легенди. За першою: серед лісу, де була галявина, протікала річка (її сучасна назва Коропець). Біля річки на галявині оселились 2 брати-козаки. Вони були знахарями, уміли майструвати, лікувати, дати добру пораду. Тому люди йшли до них звідусіль. Йдучи до них, люди говорили, що йдуть до братів. Так і виникла назва села Добратов.
За другою: коли на Україні було встановлено кріпосне право, в цій місцевості оселилися козаки. Їм жилося ліпше, ніж селянам — кріпакам з інших сіл, тому останні заздрили козакам, що ті живуть добре. Від того і пішла назва села Добротове. Старожили віддавали перевагу першій легенді і стверджували її вірогідність. Натомість за обома легендами засновниками села були козаки.
З переказів відомо, що с. Добротове було засновано на початку XVII ст. вихідцями з Правобережжя та інших районів України, які шукали порятунку від польсько-шляхетського гніту та татарських нападів. Завдяки Деуленському перемир’ю 1618 р. Чернігово-Сіверщина відійшла до шляхетської Польщі. Сусідні села: Реутинці, Церковне, Боцманов та інші, згідно даних архіву, (Новгород-Сіверського намісництва), перейшли у володіння до польського магната Вишля. Є згадка і про Добротове, але вже пізніше — з 1779 р. Село входило до складу Новгород-Сіверського намісництва (1779-1781).
Розповіді старожилів з Добротова доповнюють нам відомості про село у період давнини, що воно було розташоване понад річкою, потопало у лісах, в яких водилися олені, лосі, ведмеді, вовки. . Спершу село складалось з однієї вулиці, її назва збереглась і до цього часу — Голінка. До Голінки прилягає вулиця Ведмедівка. У цій місцевості жителі села часто зустрічали ведмедів. Назви інших вулиць з’явились згодом. Це вулиці Селище, Завгоріддя, Бондарівка.
У 1708 р. війська Карла XII перебували в Новогород-Сіверському. Головна квартира розташовувалася в с. Горки на р. Десна. Туди прибув гетьман Іван Мазепа з кількома тисячами козаків, що підтримували його. Паралельно зі шведськими військами рухалася російська армія на чолі з царем Петром I.
Найзапекліші сутички між російськими і шведськими військами відбулися наприкінці 1708 р. під с.Чапліївка.
У Добротові було споруджено водяні млини на р. Коропець. Один — на Голінському ставку, другий — на вулиці Семське, біля мосту, третій — на р. Голубинка, що впадає у р. Коропець. Остання змінила своє русло і помілішала. З”явилися торфовища і торфорозробки під лісом біля річки.
Поля, ліси належали знатним козакам та поміщикові. Територія, на якій розташоване сучасне центральне приміщення сільської ради, молитовного будинку, школи, раніше належала генералам Буткевичу і Дубницькому. Буткевич виділив землю під забудову церкви, яку спорудили у 1785 р. коропські майстри та мешканці села. Назва церкви — Різдва Богородиці.
Радянську владу у с. Добротове було встановлено 1 січня 1919 р. Першим головою сільської ради було обрано Корнія Климентійовича Гузя. Він створив комнезам. Землю і худобу передали біднякам. За ініціативи К.Гузя з перевезених матеріалів з маєтку поміщика Робочого розпочалося будівництво сільського клубу і хати-читальні. У володінні Лободовщина (Терехове) поміщика Карпіки було створено сільськогосподарську артіль — коммуну «Рассвет», яку очолив більшовик Юхим Миколайович Немировець (про її діяльність створено 2 альбоми, що знаходяться у кроаєзнавчому музеї с. Добротове).
У селі Добротове вперше відкрилось однокласне народне училище Кролевецької волості в 1880 р. в приміщенні сільської громади. Навчалось 80 хлопчиків і 4 дівчинки. Опікуном була дворянка Ольга Іванівна Булах.
У 1927 р. було споруджено нове приміщення школи. Ініціатором будівництва був голова сільської ради Єгор Романович Максименко . Школу будували всією громадою.
1 вересня 1928 р. школа вітала перших учнів. У 1985 р. учителі школи встановили пам’ятний знак, на якому викарбувано ініціали Є. Максименка У 1935 р. відбувся перший випуск учнів-семикласників.
У 1941-1943 рр. село було окуповане німецькими військами. У цей період школа працювала лише 1 рік. У вересні 1943 р. село було визволено 70-ю гвардійською стрілецькою дивізією 60-ї армії Центрального фронту. Після визволення села, приміщення Добротівської школи слугувало госпіталем для радянських воїнів.
У повоєнний період село і господарство колгоспу поступово відбудовувались. У 1980-1985 рр з’явилося багато новобудов: Будинок культури, двоповерховий дитячий садок «Веселка», свинотоварний комплекс, автогараж, ФАП, зерносклади, критий тік. Також було збудовано дорогу з твердим покриттям до центру села , до м.Кролевець, до с. Терехове.
У 1999 р. почалося розпаювання землі. Колгоспники забрали землю, одержали на неї сертифікати, а згодом і державні акти. У селі діють сільськогосподарські об`єкти: СКП «Господарник» та СТОВ «Обрій»
У Добротові діють НВК, Будинок культури, сільська бібліотека, торгівельні установи: ПП Чуприна та ПП Росихіна.
Терехове — село, що входить до складу Добротівської сільської ради.
Розташоване за 3 км від с. Добротове.
Найближча залізнична станція Кролевець за 17 км від села.
Населення — 81 особа.
Кількість дворів — 79
День села 18 серпня .