41300, Сумська область, м. Кролевець, пл. Миру, 1, тел./факс (05453) 5-25-56/5-11-54, E-mail: rada@krolrada.gov.ua
 

Державні ресурси

ДО ВІДОМА ДЕПУТАТІВ КРОЛЕВЕЦЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Погода

Відеоархів сесій

Календар подій

Март 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Кролевецький молодіжний клуб ДЖУРА

Інформаційна довідка

ПАСПОРТ  Добротівської сільської ради

Добротове — село, центр сільської ради.

Розташоване за 12 км від районного центру м. Кролевець.

Найближча залізнична станція Кролевець за 12 км від села.

Населення — 614 осіб.

Кількість дворів — 409

День села -18 серпня .

Щодо походження назви села  Добротове є 2 легенди. За першою: серед лісу, де була галявина, протікала річка (її сучасна назва Коропець). Біля річки на галявині оселились 2 брати-козаки. Вони були знахарями, уміли майструвати, лікувати, дати добру пораду.  Тому люди йшли до них звідусіль. Йдучи до них, люди говорили, що йдуть до братів. Так і виникла назва села Добратов.

За другою: коли на Україні було встановлено кріпосне право, в цій місцевості оселилися козаки. Їм жилося ліпше, ніж селянам — кріпакам з інших сіл, тому останні заздрили козакам, що ті живуть добре. Від того і пішла назва села Добротове. Старожили віддавали перевагу першій легенді і стверджували її вірогідність. Натомість за  обома легендами засновниками села були козаки.

З переказів відомо, що с. Добротове було засновано на початку XVII ст. вихідцями з Правобережжя та інших районів України, які шукали порятунку від польсько-шляхетського гніту та татарських нападів. Завдяки Деуленському перемир’ю 1618 р. Чернігово-Сіверщина відійшла до шляхетської Польщі. Сусідні села: Реутинці, Церковне, Боцманов та інші, згідно  даних архіву,   (Новгород-Сіверського намісництва), перейшли у володіння до польського магната Вишля. Є згадка і про Добротове, але вже пізніше — з 1779 р.  Село входило до складу Новгород-Сіверського намісництва (1779-1781).

Розповіді старожилів з Добротова доповнюють нам відомості про село у період давнини, що воно було розташоване понад річкою, потопало у лісах, в яких водилися олені, лосі, ведмеді, вовки. . Спершу село складалось з однієї вулиці, її назва збереглась і до цього часу — Голінка. До Голінки прилягає вулиця Ведмедівка. У цій місцевості жителі села часто зустрічали ведмедів. Назви інших вулиць з’явились згодом. Це вулиці Селище, Завгоріддя, Бондарівка.

У 1708 р. війська Карла XII перебували в Новогород-Сіверському. Головна квартира розташовувалася в с. Горки на р. Десна. Туди прибув гетьман Іван Мазепа з кількома тисячами козаків, що підтримували його. Паралельно зі шведськими військами рухалася російська армія на чолі з царем Петром I.

Найзапекліші сутички між російськими і шведськими військами відбулися наприкінці 1708 р. під  с.Чапліївка.

У Добротові було споруджено водяні млини  на р. Коропець. Один — на Голінському ставку, другий — на вулиці Семське, біля мосту, третій — на р. Голубинка, що впадає у р. Коропець. Остання змінила своє русло і помілішала. З”явилися торфовища і торфорозробки  під лісом біля річки.

Поля, ліси належали знатним козакам та поміщикові. Територія, на якій розташоване  сучасне центральне приміщення сільської ради, молитовного будинку, школи, раніше належала генералам Буткевичу і Дубницькому. Буткевич виділив землю під забудову церкви, яку спорудили у 1785 р. коропські майстри та мешканці села. Назва церкви —  Різдва Богородиці.

Радянську владу у с. Добротове було встановлено 1 січня 1919 р. Першим головою сільської ради було обрано Корнія Климентійовича Гузя. Він створив комнезам. Землю і худобу передали біднякам. За ініціативи К.Гузя з перевезених матеріалів з маєтку поміщика Робочого розпочалося будівництво сільського клубу і хати-читальні. У володінні Лободовщина (Терехове) поміщика Карпіки було створено сільськогосподарську артіль — коммуну  «Рассвет», яку очолив більшовик Юхим Миколайович Немировець (про її діяльність створено  2 альбоми, що знаходяться у кроаєзнавчому музеї с. Добротове).

У селі Добротове вперше відкрилось однокласне народне училище Кролевецької волості в 1880 р. в приміщенні сільської громади. Навчалось 80 хлопчиків і 4 дівчинки. Опікуном була дворянка Ольга Іванівна Булах.

У 1927 р. було споруджено нове приміщення  школи. Ініціатором будівництва був голова сільської ради Єгор Романович Максименко  . Школу  будували всією громадою.

1 вересня 1928 р. школа вітала перших учнів. У 1985 р. учителі школи встановили пам’ятний знак, на якому викарбувано ініціали Є. Максименка У 1935 р. відбувся перший випуск учнів-семикласників.

У 1941-1943 рр. село було окуповане німецькими військами. У цей період школа працювала лише 1 рік. У вересні 1943 р. село було визволено 70-ю гвардійською стрілецькою дивізією 60-ї армії Центрального  фронту. Після визволення села, приміщення  Добротівської школи слугувало госпіталем для радянських воїнів.

У повоєнний період село і господарство колгоспу поступово відбудовувались. У 1980-1985 рр з’явилося багато новобудов: Будинок культури, двоповерховий дитячий садок «Веселка», свинотоварний комплекс, автогараж, ФАП, зерносклади, критий тік. Також було збудовано дорогу з твердим покриттям до центру села , до м.Кролевець, до с. Терехове.

У 1999 р. почалося розпаювання землі. Колгоспники забрали землю, одержали на неї  сертифікати, а згодом і державні акти. У селі діють сільськогосподарські об`єкти: СКП  «Господарник» та СТОВ  «Обрій»

У  Добротові діють НВК, Будинок культури, сільська бібліотека, торгівельні установи: ПП Чуприна та ПП Росихіна.

 

Терехове — село, що входить до складу Добротівської сільської ради.

Розташоване за 3 км від с. Добротове.

Найближча залізнична станція Кролевець за 17 км від села.

Населення — 81 особа.

Кількість дворів — 79

День села 18 серпня .