41300, Сумська область, м. Кролевець, пл. Миру, 1, тел./факс (05453) 5-25-56/5-11-54, E-mail: rada@krolrada.gov.ua
 

Державні ресурси

ДО ВІДОМА ДЕПУТАТІВ КРОЛЕВЕЦЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Погода

Відеоархів сесій

Календар подій

Март 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Кролевецький молодіжний клуб ДЖУРА

Звіт директора Кролевецької районної станції юних натуралістів

Кролевецька районна станція юних натуралістів заснована у серпні 1993 р і є наймолодшим  позашкільним закладом району.

Сьогодні Кролевецька СЮН — невід’ємна складова всієї системи освіти району, що приділяє особливу увагу природоохоронному та екологічному вихованню дітей, використовуючи для цього різноманітні форми еколого – натуралістичної роботи.

Безпосередньо на станції та її філіалах загальноосвітніх шкіл сіл Ленінське та Грузьке, Кролевецької ЗОШ № 2,5 спеціалізованої школи № 3 працює мережа з  28 різнопрофільних гуртків еколого – натуралістичного напрямку, в яких навчається 350 вихованців.

Основною формою навчально-виховного процесу на станції є гурткова робота.

В гуртках загальнорозвиваючого спрямування, що сприяють виявленню творчих здібностей дітей та забезпечують розвиток початкових інтересів займаються 216 вихованці , гуртки основного рівня відвідує 112 учнів, вищого – 22.

Заняття гуртків в основному проводяться за програмами , які розроблені на основі програм Міністерства освіти і науки України .Гуртки “Художнє різьблення по дереву”, “Природа І творчість” працюють за власними авторськими програмами.

Ураховуючи вимоги  щодо реформування освітянської галузі та модернізації роботи позашкільних закладів в сучасних умовах, пріоритетами діяльності педагогічного колективу Кролевецької станції юних натуралістів є: дитина, родина, творча діяльність педагогічного колективу, формування креативного позашкільного навчально – виховного мікросоціуму.

Відповідно до визначених пріоритетів педколектив закладу працює над вирішенням таких завдань:

 • забезпечення творчої самореалізації дитини в навчально – творчій позашкільній діяльності;
 • виховання екологічно грамотної особистості;
 • превентивне виховання та навчання здоровому способу життя;
 • надання освітніх послуг дітям в сільській місцевості;
 • організація змістовного дозвілля вихованців;
 • профорієнтація та допрофесійна підготовка;
 • поглиблення психолого – педагогічних знань батьків з питань виховання та розвитку дітей;
 • робота щодо збереження та пропаганди національних традицій, природоохоронного фонду, зокрема ботанічної пам’ятки загальнодержавного значення «Яблуня – колонія»;

Серед форм організації навчально – виховної роботи, орієнтованих на спрямування дітей до творчої, пошуково – дослідницької та дозвіллєвої діяльності в позашкільному закладі перевагу надано гурткам квітникарства та рослинництва, природоохоронного, сільськогосподарського, краєзнавчого, декоративно – ужиткового профілів.

Керівники гуртків природоохоронного профілю намагаються організувати діяльність дітей так, щоб через самостійні відкриття, розв’язання проблемних завдань, різноманітні дії з природними об’єктами вони оволодівали новими знаннями , вміннями та навичками. Допомагають в цьому такі форми роботи як навчально-пізнавальна екологічна стежина, заняття на місцевості,  екскурсії в природу, експедиції, походи, що мають природоохоронну, навчально-виховну спрямованість, містять ряд завдань з екології, включають не тільки ознайомлення з природою рідного краю, а й елементи дослідницької, практичної, природоохоронної та ігрової діяльності.

З великим задоволенням діти відвідують гуртки “Природа і творчість”, “Квітникарі-аранжувальники”, “Фітодизайн”, адже робота в цих об’єднаннях відкриває безмежні можливості для творчості, розвиває естетичне сприйняття й формує потребу в спілкуванні і створенні прекрасного. Тут діти вчаться відчувати природу, бачити неповторну її красу.

Особливою популярністю в юннатів користується гурток “Художнє різьблення по дереву”. Навчання в гуртку передбачає розширення знань учнів про традиційні види народних ремесел, формування практичних умінь та навичок різних видів різьблення по дереву, навчання техніці виготовлення виробу. Основний зміст роботи таких гуртків полягає в тому, щоб допомогти кожній дитині знайти себе як індивідуальність, сформувати здібності, пробуджувати бажання вивчати культуру рідного народу.

Кожен педагог станції юннатів працює над створенням та удосконаленням на своїх заняттях доброзичливого емоційного клімату, розвиває інтерес до предмету, формує потребу в біологічних знаннях.

Важливою є інтеграція дітей соціально вразливих категорій в звичайні гуртки позашкільного закладу.

У 2015-2016 р. склад вихованців за соціальними групами на Кролевецькій СЮН становить: діти з

Малозабезпечених сімей 16
Сироти 5
Діти-інваліди

Діти диспансерної групи

8

2

Діти, з багатодітних сімей

Діти, батьки яких знаходяться в зоні АТО

        40

3

Заняття для таких дітей проводяться у групах, в мікрогрупах та індивідуально, залежно від типу гуртка, з урахуванням інтересів і можливостей за станом здоров’я у вигляді практичних занять «Фантузуй і малюй», занять круглих столів «Справжній друг», конференцій «З упевненістю в майбутнє» тощо. Діти мають змогу брати участь у все можливих конкурсах та проектах, акціях, тематичних тижнях таких, як «Завтра починається сьогодні», «У творчості – радість життя», «Закон – найвищий прояв людської мудрості» тощо.

В 2012-15 роках позашкільний заклад працював над впровадженням соціально – освітнього проекту “Дійти до кожного, зацікавити всіх”, що сприяє створенню, насамперед, освітньо-виховного середовища для дітей соціально — вразливих категорій. Працюючи над реалізацією даного проекту  СЮН співпрацювала з реабілітаційним центром у організації і проведенні роботи з дітьми — інвалідами. За цей період було проведено 7 індивідуальних занять з дітьми з особливими потребами з художнього різьблення по дереву.

На жаль, із-за відсутності автомобільного транспорту робота за технологіями пересувного позашкільного навчального закладу не здійснюється.  Але на філії у с. Ленінське (2 групи) та на базі ЗОШ с.Грузьке (3 групи) займається 68 вихованців, що становить  19,4% від загальної кількості вихованців закладу.

Одним з пріоритетних напрямів роботи станції є науково-дослідницька робота з картоплярства та городництва. Продовжується апробація сортів та гібридів, перспективних для вирощування в Північному регіоні. У 2013-15 рр.. найкраще показали себе такі сорти томатів: сорти Руслана Духова, “Сливка Полісся”, “Ред алерт”, “Етуаль”, “сливка Бендрика”, “Радуниця”, “Де — барао золотий”,  “Де – барао полосатий”, “Ред алерт”, “Золоті купола”, “Данко рожевий”, “Рейна”,“Волове серце розове”, “Диво Внукової”; картоплі: “Космос”, “Веснянка”, “Придеснянський”, “Багряна”, “Каррера”, “Одісей”, “Тайфун”.

Пріоритетним напрямом діяльності станції юних натуралістів є екскурсійно-пізнавальна, пошуково  — дослідна, природоохоронна діяльність з метою збереження  унікального природного об’єкту природозаповідного фонду України, ботанічної пам’ятки природи “Яблуня-колонія”. Під керівництвом доктора геолого-мінералогічних наук, академіка Міжнародної академії енерго-інформаційних технологій Аліси Якимівни Дроздовської та директора інституту садівництва Національної Академії наук Аркадія Назаровича Кручека проводяться  наукові дослідження  біополя і магнітного випромінювання  об»єкту .

Пріоритетним напрямом діяльності закладу залишається організаційно – масова та практична природоохоронна робота з вихованцями. Щорічно проводяться природоохоронні акції “Жовтий лист-осінь без диму”, “Ялинка”, “Як зимуєш пернатий, друже?”, “Первоцвіт”, “Джерело”, ”Зелений паросток майбутнього”, Тиждень екології “Живи, рідне місто”, присвячений Міжнародному Дню Землі.

Традиційними на Кролевецькій СЮН стали осінні свята “Свято Квітів”, “Свято Урожаю”, конкурс букетів та композицій із сухоцвітів, присвячений Міжнародному літературно-мистецькому фестивалю “Кролевецькі рушники”, які є водночас підсумком роботи юннатів на навчально-дослідних ділянках.

Щороку дитячу аудиторію збирають науково-пізнавальні та розважальні “В королівстві Флори та Фауни”, “Ерудит”, “Турнір кмітливих”, зустріч у “Фітовітальні”, народознавчі свята “Українські вечорниці” та ін. Також  проводяться  виставки “Природа, фантазія, творчість”, “Природа очима дітей”, пасхальних композицій, до річниці Голодомору 32-33рр. в Україні, новорічних букетів та композицій «Замість ялинки-букет», тематичні виставки екоплакатів та малюнків.

В межах обласного соціально-освітнього проекту «Перемога 2015: від «Я» до «Ми» педагогічний та учнівський колективи Кролевецької районної станції юних натуралістів  взяли участь:

 • у районній благодійній акції «Допоможи захиснику Вітчизни», під час якої зібрані благодійні кошти, одяг, товари повсякденного вжитку та санітарно-гігієнічні засоби були передані волонтерами учасникам АТО;
 • місячнику екології «Зробимо рідне місто чистим»;
 • виховних заходах на національно-патріотичну тематику «Я і моя Україна», «День гідності», «Я українець», «Сплетемо віночок миру», історико –географічній інтелектуально –розважальній грі «Я люблю Україну» ;
 • виставці – ярмарку «Подаруй герою оберіг»;
 • акції «Напиши листа герою».

Практична природоохоронна робота є частиною виховного процесу на СЮН.

З метою залученню школярів до трудової діяльності природоохоронного характеру, формуванню відповідального та бережливого ставлення до природи в закладі розроблено та реалізуються місцеві освітні програми і проекти,:

 • Авторська навчально-виховна програма гуртка «Природа і творчість»;
 • Еколого-естетичний проект з благоустрою та озеленення;
 • Екологічний проект «Вивчення та дослідження природних гідрологічних та природозаповідних обʾєктів Кролевеччини»

Під час екологічних рейдів до “Ведмедівської криниці” було проведено ряд робіт з облаштування прилеглої до джерела території та встановлено стенд інформаційного характеру.

Також одним із заходів була проведена операція «Голубі артерії Сумщини», під час якої було висаджено близько 30 дерев на березі р.Свидня. Велика увага приділяеться на поліпшення стану р. Калище, Криниці-Джерела, Попової долини, р.Реть з цією метою старшокласники взяли активну участь у заходах по очищенню річки  від сміття та бруду.

Юні натуралісти є активними учасниками Всеукраїнських, обласних конкурсів, акцій, операцій. Вже стали традиційними районні етапи Всеукраїнських конкурсів: «До чистих джерел», «Біощит», «Вчимося заповідувати», «Птах року», «Зелений паросток майбутнього», «Енергія і середовище», «Плекаємо сад», «Парад квітів біля школи», «Юннатівський зеленбуд», «Дослідницький марафон», «Рослини – рятівники від радіації», «День юного натураліста в Україні», «Діти за гуманне ставлення до тварин», «В об’єктиві натураліста» та інші.

За підсумками участі у масових заходах обласного, всеукраїнського та міжнародного рівнів за останні 3 роки Кролевецька СЮН одержала 47 відзнак , з них 18 призових місць:

 • за перемогу у трудовій акції “Дослідницький марафон”;
 • за зайняте 3 місце в обласному етапі Всеукраїнської акції “Зелений паросток майбутнього”;
 • акції “Юннатівський зеленбуд”;
 • за зайняте 2 місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу “Зоологічна галерея”, I місце у Всеукраїнському етапі;
 • за зайняте 3 місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу “Природа рідного краю очима дітей”;
 • за зайняте I місце у Всеукраїнському етапі конкурсу “До чистих джерел”;
 • за зайняте I місце у Всеукраїнському етапі конкурсу “Парад квітів біля школи”;
 • за зайняте III місце у Всеукраїнському етапі екологічного форуму «Зелена планета»;
 • за перемогу у відбірковому турі I етапу I Всеукраїнської олімпіади «DгеаmЕСО»; та ін.

за перемогу у Всеукраїнському етапі конкурсу «Свято зустрічі птахів 2015» у практичній номінації «Виготовлення та розвішування штучних будівель» від організаторів конкурсу та директора Київського еколого-культурного центру Володимира Борейко нагороджено Буйвала Олексія вітальним листом, грамотою та мобільним телефоном «BRAVIS» ;

 • Грамотою МОНУ НЕНЦУМ за зайняте I місце у Всеукраїнській трудовій акції «Парад квітів біля школи» нагороджений гурток «Юні друзі природи» кер. Ковпенко В.А.
 • Нагороджено Сертифікатом вчителя CLOBE та висловлена подяка НЕНЦУМ керівнику гурткової роботи Дячок Г.В. за участь у Всеукраїнській компанії «Вишнева Україна» в рамках Міжнародної програми CLOBE.

Також Кролевецька СЮН нагороджена грамотою Національного еколого – натуралістичного центру за активну участь у Всеукраїнському конкурсі «Мій рідний край, моя земля» та позитивні результати в природоохоронній і дослідницькій роботі за напрямком «Практична природоохоронна робота і екологія», Грамотою управління освіти і науки облдержадміністрації нагороджені гурток овочівників-рослинників за проведення змістовної дослідницької роботи на НДЗД закладу.

Подяками

Сумського обласного управління водних ресурсів,

Сумської обласної ради,

Державної екологічної інспекції у Сумській області

нагороджений гурток «Художнє різьблення» за вагомий внесок у забезпеченні реалізації державної екологічної політики у сфері охорони та раціонального використання водних ресурсів Сумської області;

Грамотою МОНУ  НЕНЦУМ за зайняте 1 місце у фіналі національного етапу VΙ міжнародного екологічного конкурсу «Здоров’я може бути смачним» нагороджена Краснопольська Єлизавета;

Грамотою МОНУ  НЕНЦУМ за зайняте ΙΙΙ місце у фіналі міжнародного дитячого екологічного форуму «Зелена планета» в номінації «Різноманітність вікових традицій» нагороджена Сіра Анастасія;

Грамотою МОНУ  НЕНЦУМ за перемогу у Всеукраїнському конкурсі дитячого малюнка «Зоологічна галерея» нагороджений Панасюк Денис;

Дипломом Всеукраїнської дитячої спілки «Екологічна варта» та подякою за зайняте 1 місце у Всеукраїнському конкурсі «До чистих джерел» нагороджений гурток «Художнє різьблення по дереву» кер. Біляченко І.В.

Грамотою ДОН  ОЦПО та РТМ за зайняте ΙΙ місце в обласному етапі VΙΙΙ Міжнародного еколого-оздоровчого конкурсу «Веломанія» в номінації «Велосипед-Довкілля-Людина» нагороджена Чернодід Ірина

 

Щорічно переможці Всеукраїнських, обласних та районних заходів нагороджуються безкоштовними путівками до національного оздоровчого табору «Юннат» в м.Київ під час зимової та літньої оздоровчої кампанії.

Організація змістовного дозвілля вихованців – важлива складова соціалізації особистості, розвитку її творчого потенціалу. Серед організаційних форм дозвілля варто виокремити роботу закладу в канікулярний час. Під час канікул актуальним є проведення свят, інтелектуальних ігор, пізнавально – розважальних конкурсних програм, екскурсій тощо.

Оптимізації виховного простору позашкільного закладу сприяє проведення 3-го оздоровчо-виховного семестру в структурі навчального року. Вважаємо, Справжньою творчою знахідкою педагогічного колективу позашкільного закладу є організація в літній  період профільного оздоровчого табору “Юний натураліст”, що надає можливість домогтися ефективного оздоровлення вихованців, зміцнення здоров’я та задоволення інтересів і духовних запитів дітей.

Під час перебування у таборі діти не тільки ознайомлюються з біо- та ландшафтним різномаїттям, отримують конкретні уявлення про явища і взаємозв’язки компонентів живої природи, загальну екокультуру, а й знайомляться з містом та його історико – культурною спадщиною, що є основою для формування краєзнавчих знань та національного самоусвідомлення підростаючого покоління.

У літній період роботи профільного оздоровчого табору «Юний натураліст» здійснюється реалізація короткострокового освітньо-виховного проекту «Я і моя країна», організація пошуково-дослідницької діяльності, проведення днів здоров’я, народознавчих свят, виставкова діяльність.

За підсумками участі у обласному етапі огляду — конкурсу “На кращий дитячий оздоровчий заклад” у 2014 р. профільний табір “Юний натураліст” Колевецької районної станції юних натуралістів зайняв III місце та нагороджений дипломом Управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації та цінним подарунком.

Особливістю роботи з батьківським колективом  на Кролевецькій СЮН є постійна і тісна співпраця батьків з педагогами й дітьми.

Вивчаючи запити батьків, їх родинний досвід, естетичні вподобання та моральні пріоритети, кожен керівник будує свої відносини з батьківським колективом відповідно до напрямку роботи гуртка, свого професійного і педагогічного досвіду.

Сімейні свята, які вже стали доброю традицією проводяться невимушеній обстановці у вигляді веселих конкурсів такі як: «Веселі старти»,  ігрових програм для дітей і батьків «Нерозлучні друзі — дорослі і діти», «Українські вечорниці» «Козацькі забави», вітальних програм «Вечір-реквієм до Дня перемоги», новорічних свят «Новорічна плутанина», майстерня Діда Мороза тощо.

Ніколи не буває порожньою «Скринька пропозицій, зауважень і побажань», яка розміщена на інформаційному стенді поряд із розкладом занять.

За принципом «долаємо проблеми разом» працює й адміністрація закладу, організовуються круглі столи за участю і дітей, і батьків, і педагогів.

Працюючи на перспективу закладу варто зосередити увагу на таких формах співпраці з профільними державними та громадськими організаціями, вищими навчальними закладами , науковими установами, як розроблення тематики та методики проведення дослідницьких робіт, профорієнтаційна екскурсійна діяльність, рецензування пошуково – дослідницьких робіт вихованців, просвітницька діяльність на базі природо заповідного об’єкту ЗДЗ «Яблуня – колонія», проведення еклого-натуралістичних заходів, оздоровчої кампанії тощо. Важливою умовою співпраці є письмове укладання угод з чіткім визначенням сторін.

Нагальним питанням залишається програмне забезпечення роботи гуртків еколого – натуралістичного напряму. Сучасні вимоги  до навчально – виховних програм показали необхідність удосконалення існуючих програм, розроблення та упровадження нової програмної бази, модернізацію навчально – технічної бази, адже для того, щоб бути цікавим сучасній дитині, відповідати потребам профорієнтації, додаткової освіти, дозвіллєвої діяльності, педагогам – позашкільникам необхідно корегувати зміст навчально – виховних програм відповідно до сучасних освітніх вимог.