41300, Сумська область, м. Кролевець, пл. Миру, 1, тел./факс (05453) 5-25-56/5-11-54, E-mail: rada@krolrada.gov.ua
 

Державні ресурси

ДО ВІДОМА ДЕПУТАТІВ КРОЛЕВЕЦЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

Погода

Відеоархів сесій

Календар подій

Март 2021
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Кролевецький молодіжний клуб ДЖУРА

400 років Кролевцю

Володимир БАСАНЕЦЬ

КРОЛЕВЕЧЧИНА ЗА 400 РОКІВ

За роки свого існування Кролевеччина стала 400 років м.Кролевецьвідомою не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Працелюбні, талановиті люди нашого рушникового краю здобули неабиякий авторитет своїй малій батьківщині.

Кролевецький район розташований у північно-західній поліській зоні Сумської області. Він межує на півночі з Шосткинським, на сході – з Глухівським, на південному сході – з Путивльським, на півдні – з Конотопським районами Сумської області, а на заході – з Коропським районом Чернігівської області. Через район проходять залізнична магістраль та автотраса Київ-Москва.

Територія району становить 1,213 тис.кв.км.. Із корисних копалин Кролевецький район багатий на торф, глину, будівельний пісок. Через наш край протікають річки Десна, Сейм, Реть, Есмань, Клевень. Нині в районі мешкає 46,8 тис. осіб, в тому числі: в місті – 25,2 тис.чоловік, 21,6 тис.чоловік – у сільській місцевості.

Центром району є Кролевець – місто районного підпорядкування. Розташоване на р.Реть та її притоці, р.Свидня, за 152 км від обласного центру.

Заснований у 1601р. переселенцями з Правобережної України, названий на честь короля (“круль” по-польському король). Швидкому розвитку міста сприяло розміщення його на перехресті двох торгових шляхів, що вели з Москви до Києва: одного – через Калугу, Новгород-Сіверський та іншого – через Тулу, Орел, Глухів. За Деулінським перемир'ям 1618р. місто відійшло до Польщі і було подароване польському магнату Вишлю. В 1638р. – Кролевець місто. В 1644р. Кролевець отримав Магдебурзьке право.

Заснований у XVIIIст. Кролевецький Хрестовоздвиженський ярмарок мав величезне значення в житті міста, на який приїздили купці з Росії, Польщі, Прусії, а самі кролевчани називали "всесвітнім". Лише наприкінці XVIIIст. ярмарок поступово втратив своє значення, але і в першій чверті XIXст. займав четверте місце в Україні.

З 1648р. по 1781р. Кролевець – сотенне містечко Ніжинського полку. У 1657р. козаки Кролевця виступили проти гетьмана І.Виговського. Наприкінці 1663р. об'єднане військо польського короля Яна Казимира та правобережного гетьмана П.Тетері захопило Кролевець, але в лютому 1664р. московський воєвода Ромодановський відбив місто. В роки війни між гетьманом Правобережжя Дорошенком та гетьманом Лівобережжя Брюховецьким Кролевець був спалений. Польща довго не хотіла відмовлятися від Кролевця і віддала його Росії остаточно в 1686 р. Деякі кролевчани під керівництвом К.Данилова брали участь в селянській війні Степана Разіна і у взятті Саратова та Самари. В грудні 1670р. Данилова було закатовано в Москві.

З 1782р. Кролевець стає повітовим центром, з 1796р. по 1803р. – заштатним містом, знову – центром повіту, а потім районним центром. У 1860р. в місті проживало 7209 чол., а в 1913р. – 16500 чол.

В роки проведення Столипінської реформи значна частина селян Кролевеччини виїхала на Далекий Схід, в Приамур'я. Назви деяких поселень там збереглися і донині – Кролевець, Спаськ-Дальній, Алтинівка.

Здавна в Кролевці успішно розвивалось художнє складне перебірне ткацтво. Вироби кролевецьких ткачів – рушники, скатерки, запаски та ін. були відзначені медалями Паризької, Лондонської, Туніської виставок, отримали почесні відгуки Барселонської, Копенгагенської, багатьох російських виставок. Відомими майстрами були сім'я міщан Оболонських, кріпаки К.Бичко, Г.Лисенко, П.Лисенко, С.Сердеченко.

Місто Кролевець – батьківщина одного з перших українських етнографів Г.І.Калиновського. В XIXст. тут бували та поділилися у своїх творах враженнями письменники І.С.Аксаков та М.С.Лєсков. Повертаючись з України до Петербурга, Т.Г.Шевченко 25 серпня 1859р. разом з Ф.М.Лазаревським заїхав у Кролевець до його сестри Г.М.Огієвської. Неодноразово бувала в місті в 1857-1858р.р. письменниця Марко Вовчок, тут вона записувала народні пісні та прислів'я. Кролевецька земля дала життя поету-перекладачу зі світовим ім`ям Миколі Лукашу (1919 – 1988р.р.).

В XIXст. поблизу Кролевця були великі плантації цукрових буряків цукрозаводчиків Терещенка та Долгоруких. Частину прибутків від них М.А.Терещенко витрачав на благодійництво, зокрема давав кошти на розвиток освіти та охорони здоров'я.

У місті народились В.Д.Огієвський (1861-1921р.р.) – вчений-лісовод, один із засновників лісової дослідної справи в Росії, С.П.Томашевський (1854-1919р.р.) дерматовенеролог, один з організаторів медичного відділення при Вищих жіночих курсах у Києві, Т.Г.Лубенець (1855-1936р.р.) — педагог, послідовник К.Д.Ушинського.

У роки Великої Вітчизняної війни на Кролевеччині було створено партизанський загін, який у лютому 1942р. увійшов до складу партизанського з'єднання С.А.Ковпака.

Уродженцям міста І.Ф.Балюку, Г.А.Виноградову, В.Т.Цимбалу присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Звання Героя Соціалістичної Праці надано І.А.Додакову, ткалі В.І.Рекусі.

У Кролевці народився та жив, прикутий хворобою більше 45 років до ліжка, письменник П.Ф.Кочура (1905-1976р.р.). Уродженці міста – поет-кобзар І.С.Іванченко, літературний критик А.Ш.Гурштейн (1895-1941р.р.), літературознавець М.М.Арденс, поет-пісняр Я.Л.Бєлінський, піаніст та педагог К.М.Михайлов (1882-1961р.р.), художники В.С.Гребенник та В.М.Руденко, художник та мистецтвознавець О.В.Грищенко (1883-1977р.р.), почесний академік ВАСГНІЛ, Герой Соціалістичної Праці А.П.Редькін (1875-1966р.р.), патоморфолог, професор Ф.3.Омельченко (1865-1924р.р.), доктор медичних наук О.М.Марій, спеціаліст в галузі моторобудування, професор Г.С.Скубачевський, доктор технічних наук І.К.Федченко, доктор медичних наук О.М.Щербань, вчений в галузі ветеринарії, професор М.В.Рево, та інші.

Кращі трудові традиції продовжили кролевецькі майстри художнього ткацтва, які збереглися до наших днів і примножуються колективом відкритого акціонерного товариства “Фабрика "Художнє ткацтво". Нині тут працюють над проблемами реконструкції підприємства, відродження старовинного мистецтва художнього ткацтва, розширення асортименту виробів.

В Кролевецькому районі працюють 20 промислових підприємств, сільськогосподарські підприємства з різними формами господарювання. Промисловість району представлена одним з найбільших і найсучасніших в Україні комбінатом хлібопродуктів, а також ЗАТ "Кролевецький арматурний завод", ВАТ "Кролевецький ремонтно-механічний завод", заводами силікатної цегли, комбікормовим, продовольчих товарів, плодоовочевим консервним, хлібозаводом, маслозаводом, льонозаводом, фабрикою "Восход", яка випускає меблі та супутні товари, СП "Якста" та інші.

Кролевецький район характеризується сприятливим помірно-континентальним кліматом. Кліматичні умови району по кількості тепла, світла й вологи цілком сприятливі для вирощування всіх районованих сільськогосподарських культур. Територія вкрита переважно опідзоленими, дерново-підзолистими, підзолисто-дерновими ґрунтами.

Після реалізації Указу Президента щодо реформування АПК в районі створені 22 товариства, 38 фермерських господарств. Переконливо свідчать на користь нових відносин на селі успіхи сільгосптовариств “Ранок”, “Десна”, “Полісся”, фермерів В.В.Стариченка, О.І.Кучерявого.

Значного поширення в останні роки в місті набули комерційна діяльність і підприємництво. Те, що через Кролевець проходить залізниця та автомагістраль Київ-Москва, сприяє притоку сюди представників комерційних та підприємницьких структур з інших регіонів держави. З початку розвитку підприємницької діяльності в районі було зареєстровано 209 юридичних осіб та 1107 суб'єктів підприємницької діяльності. Нині нараховується 142 юридичні особи та 698 підприємців (громадян). У підприємницьких структурах працює 2356 чол.

Із 142 малих підприємств 11 займаються будівельною діяльністю, 11 – сільським господарством, 23 зорієнтували свою діяльність на виробництво, інші зайняті торгово-посередницькою діяльністю.

В районі працює 33 загальноосвітні школи, 32 дошкільних заклади, станції юних техніків, туристів, натуралістів, Будинок школярів та юнацтва.

В районі діє структурний підрозділ Київського національного університету технологій та дизайну, в якому на стаціонарі навчаються 100 студентів, заочні навчально-консультаційні пункти Сумського державного університету та Глухівського державного педагогічного університету, 2 професійно-технічних заклади. Кролевецьке вище професійне училище № 23 готує фахівців для легкої промисловості, Реутинське СПТУ-32 – спеціалістів сільського господарства.

Діє в районі широка мережа лікувальних установ. Працюють районна лікарня, 4 дільничні лікарні та 6 сільських лікувальних амбулаторій, в яких нараховується 280 лікарняних ліжок. На території району нараховується 13 аптечних закладів.

Культурне дозвілля жителі району проводять в 19 будинках культури, 18 клубних закладах, 26 бібліотеках та бібліотечних філіях. Працює дитяча музична школа. Далеко за межами району відомий традиційний Всеукраїнський літературно-мистецький фестиваль "Кролевецькі рушники".

Гордістю району є колективи художньої самодіяльності, які мають звання “народний“. Серед них: капела бандуристів, тріо “Пісенне джерело”, гурт “Мальви”, фольклорні колективи “Реутинчанка”, “Подоляни”, хорові колективи комбінату хлібопродуктів та Алтинівського сільського Будинку культури. Традиційно в районі проводяться огляди, фестивалі, конкурсні програми та інші культурно-мистецькі заходи.

Славиться наш край талановитими сучасниками. Творчу наснагу беруть від рідної землі президент Академії педагогічних наук України Василь Кремінь, поети, члени Національної Спілки письменників України Михайло Шевченко та Віктор Дзюба, доктор філологічних наук, професор Борис Черняков, місцеві поети Василь Сухомлин, Олександр Риндя, Надія Меліхова, заслужений художники Іван Дудар, династія художників Соловйових, народний кобзар Михайло Білошапка.

Велика увага приділяється фізичній культурі. В місті діють спортивний комплекс з двома ігровими залами, двома плавальними басейнами та тренажерними кімнатами, лижна база, тенісний корт, стадіон на 3000 місць.

Серед засобів масової інформації наймасовішим виданням є газета “Кролевецький вісник”. Вона виходить тиражем майже п`ять тисяч екземплярів.

Перспективою для кролевчан є розвиток декоративно-прикладного мистецтва, а саме художнього ткацтва та гончарного виробництва, які здавна прославляли наш край. Для цього створені всі необхідні умови на ВАТ “Кролевецька фабрика “Художнє ткацтво” та спільному підприємстві “Якста”. У 1999р. відроджений Кролевецький Хрестовоздвиженський ярмарок.

У гуманітарній сфері поступальним є те, що в 2002 –2003 роках планується відкрити на базі спортивного комплексу дитячо-юнацьку спортивну школу, що дасть змогу підняти на більш якісний рівень спортивне життя міста.

Історичне минуле, традиції, звичаї та творчі надбання надихають кролевчан на нові трудові звершення, відродження духовності, розбудову нашої незалежної України.